Skip to main content
Markedet udviklede sig negativt i løbet af uge 6, og de fleste store indeks lukkede lavere end sidste fredag. Det er anden uge i træk, vi oplever en negativ udvikling på markedet.
Februar er historisk set en svag måned for markedet.
Her er kursudviklingen for nogle af de store indeks i uge 6:
OMX C25: -2.89%
DAX: +0.74%
 S&P 500: -0.29%
Nasdaq 100: -1.87%
Hang Seng: -1.92%
Økonomiske nøgletal i løbet af ugen:
EU:
Inflationen (YoY) i EU for jan-26 faldt fra 2,0 % til 1,7 %.
Kerne-CPI (YoY) i EU for jan-26 faldt fra 2,3 % til 2,2 %.
Detailomsætningen (YoY) i EU for dec-25 faldt fra 2,4 % til 1,3 %.
Detailomsætningen (MoM) i EU for dec-25 faldt fra 0,1 % til -0,5 %.
USA:
S&P Global Manufacturing PMI for jan-26 steg fra 51,8 til 52,4. Alt over 50 er positivt.
ISM Manufacturing PMI for jan-26 steg fra 44,8 til 48,1.
ISM Manufacturing New Orders for jan-26 steg fra 47,4 til 57,1.
ADP Employment Change for jan-26 faldt fra 37K til 22K, hvor konsensus var 48K.
Antallet af ugentlige ansøgninger om dagpenge steg fra 209K til 231K.
Antallet af permanent arbejdsløse steg fra 1.819K til 1.844K i sidste uge.
JOLTS Job Openings for dec-25 faldt fra 6.928M til 6.542M, mens konsensus var 7,2M.
JOLTS Job Quits steg fra 3.193M til 3.204M.

En oversigt over udviklingen af den permanente arbejdsløshed i USA viser en stigende trend siden 2023. Antallet af permanent arbejdsløse stiger og falder i perioder, hvilket skyldes sæsonvariationer, men det er tydeligt, at trenden overordnet set er stigende, og at de ledige har svært ved at finde et job, når de først er blevet arbejdsløse.

Jobopslagene er faldet fra 12 mio. i marts 2022 til omkring 6,5 mio. i januar 2026. En oversigt over forholdet mellem nye jobs og antallet af ledige i USA viser, at der i dag er under ét job pr. ledig, hvor der var 2 ledige stillinger pr. ledig i 2021-2022.

Udviklingen for styringsrenten i forskellige lande viser, at renten toppede i marts 2024 og nu er i faldende trend. Styringsrenten i USA ligger på omkring 3,5-3,75 %, mens den i Schweiz allerede er på nul. Der er endda blevet solgt obligationer med negativ rente i Schweiz ved udgangen af 2025.

Vores syn på markedet:
Som vi har skrevet flere gange tidligere, forventer vi faldende inflation og lavere renter som følge af svagere økonomisk vækst. Inflationen i EU steg med 1,7 %, hvilket er under ECB's mål på 2 % om året. ECB fastholdt den ledende rente på 2 % på grund af det faldende inflationspres. Vi forventer, at ECB bliver tvunget til at sænke renten yderligere i 2026, mod deres egen forventning.
Vores fokus er på arbejdsmarkedet, som vil have en afgørende effekt på aktiemarkedet på sigt. Antallet af permanent arbejdsløse i USA ligger stadig under 2 mio. personer. Stigende dagpengeansøgninger kombineret med faldende jobopslag tyder på stigende arbejdsløshed i både USA og EU.
Trump-administrationens udvisning af omkring 2 millioner ulovlige immigranter har en positiv effekt på jobtallene på kort sigt, da antallet af jobsøgende er faldet, og nogle af jobbene kan overtages af ledige amerikanere. Stigende arbejdsløshed kan imidlertid have en meget negativ indvirkning på bolig- og aktiemarkedet.
Boligpriser og huslejer, som udgør omkring 40 % af CPI, er faldende, da befolkningstilvæksten i USA er stabil eller faldende efter Trump-administrationens tiltag. Passiv investering har presset markedet opad, da algoritmer køber, når der kommer ny kapital ind via pensionsindbetalinger. Stigende arbejdsløshed vil medføre færre penge til passiv investering, hvilket på længere sigt kan have en negativ effekt på markedet.
Teknisk analyse:
Markedet udvikler sig teknisk set stadig positivt, og S&P 500 ligger i en opadgående trend (tæt på ATH) og over både den 50- og 200-dages glidende gennemsnit på dags chart.
På kort sigt er der dannet en wedge-formation på dags chart, hvor kursen er brudt med i gennem bunden. Dette indikerer, at sælgerne er ved at overtage initiativet. Markedet udviklede sig som forventet og fandt støtte præcis ved 100 SMA ved kurs $6800.
En lukkekurs under $6800 vil tiltrække flere sælgere og kunne presse kursen yderligere ned.

En oversigt over udviklingen for alle virksomheder i S&P 500 viser en tydelig sektorrotation, hvor de fleste defensive/value-virksomheder steg i januar, mens tech, software og cykliske sektorer enten faldt eller lå stabilt.

Vi forventer stadig højere kurser i 2026, og man bør være investeret, men overveje at reducere sin eksponering mod de mest risikofyldte aktiver.

Med venlig hilsen

Fibo Invest